Iron River City

Transcribed from Directory of The Cities of Iron River, Crystal Falls, Stambaugh, and Iron County 1913
Published by Douglas Anderson, No. Crandon Wisconsin
 
 
Surname Given
Name
Middle Spouse Occupation Residence Business
Waeber Gustavus R Marion chemist 28 W Adams 209 N First
Waffen A J Ethel dist atty 416 Carnegie av. 400 W Genesee
Waffen Bertha       105 W Adams  
Waffen Mary   Wm widow, boardinghouse 105 W Adams  
Wagner John   Anna janitor 324 W Maple  
Waite Henry   May   Stambaugh  
Waite Wm   Isabelle laborer 711 Cayuga  
Wales Sidney   Violet miner 18 Dober loc.  
Wall James S Brittania supt Oliver I M Co. S Carnegie av.  
Wall Edward   George laborer Dober loc.  
Walls Jane   Richard widow, boardinghouse 29 Dober loc.  
Walsh Dr. J L Ella physician 124 W Genesee 124 W Genesee
Walsh Jos     teacher Gaastra  
Waldron Theodore   Adelaide lan Sturgeon add. Stambaugh  
Walters W J Helen supt Jones-Laughlin Forbes loc.  
Wanzer Edward J Abie d driller Stambaugh  
Warren West   Ada laborer 317 N 8th.  
Warshawsky D     clothing and gents furn 101 W Genesee 28 W Genesee
Waters Lucretia     teacher 204 Lay  
Watt Chas L Lettie laborer 109 Spruce  
Watts Arthur   Gladys shift boss 210 S 2nd.  
Watts Daniel   Jennie miner 315 Cayuga  
Wauseca Mine       op by Mineral Mining Co.   N of City
Wealgos Michael   Susan miner 17 Hiawatha loc.  
Webb Anna       517 Cayuga  
Webb Patrick     teamster 409 Church  
Webb Sidney     d driller 217 W Adams  
Webb Thos, Sr.   Katherine mason 409 Church  
Webb Thos, Jr.     student 409 Church  
Weber Andrew   Mary saloon New Caspian S of Caspian loc.
Weber Lino   Viola bartender Palatka  
Webster Guy   Clara clerk 321 W Adams  
Wedaae John   Josephine pipeman Gaastra  
Wedge Albert   Lillian engineer 812 N First  
Weeks Thos   Anna blacksmith Tully loc.  
Wehvila Wm   Mary laborer 120 Lay  
Weimer J B Nettie prop Olson Hotel 117 S 3rd.  
Weimer Maude       117 S 3rd.  
Welch Wm   Signa blacksmith 313 Hemlock  
Welch Thos   Nellie engineer 416 First av.  
Wells Thos   Mae capt Berkshire Mine 9 Commonwealth loc.  
Wernhall Victor   Tressa miner Bengal loc.  
Wescher Frank   Katherine plumber 113 S 2nd. 113 S 2nd.
Wescher Louis   Anna plumber Stambaugh  
West Chas   Olive pumpman 313 N 7th.  
West Elna   John widow New Caspian  
West Leonard     del clerk 21 W Maple  
Wester Matt   Matilda miner 18 Commonwealth loc.  
Westerberg Amelia   John widow Stambaugh  
Westerberg J F Laura mgr saloon Stambaugh  
Westerberg Oscar   Anna carpenter Stambaugh  
Westerlund Chas   Ida laborer 116 W Nelson  
Westen Union Tel Co.       Samuel Caddy agt   228 W Genesee
Westman August   Signa d driller Stambaugh  
Westman Chas   Amelia laborer Stambaugh  
Westman Victor   Bertha carpenter Stambaugh  
Westlund Axel   Ellen shift boss Stambaugh  
Wheeler Howard   Alma painter 216 First av.  
Whitcomb James     laborer 504 N 8th.  
White John B Amelia carpenter 418 N 5th.  
White Jos D Anna timekeeper Stambaugh  
White Jos   Emily miner 42 Tullt loc.  
White Jos S Margaret teamster 428 N 4th.  
White Margaret     teacher 418 N 5th.  
White Mary       418 N 5th.  
White Thos   Rose miner Stambaugh  
Whiting L       Baltic loc.  
Wickstrom Albert     d driller 4 W Adams  
Wickwire Mine       op by Wickwire Mining Co.   S Carnegie av.
Wickwire Mining Co.       E C Bowers sec   S end 2nd av.
Wiedenmeier Wm     barn boss 115 S 2nd.  
Wilbacher Frank   Maria sec foreman Hilltop add.  
Williams Fred W Pearl machinist 213 Rogers loc.  
Williams Gilbert     machinist 420 Cayuga  
Williams John   Margaret cruiser 420 Cayuga  
Williams John   Mary surveyor Gaastra  
Williams John     miner Tully loc.  
Williams Martin     carpenter 420 Cayuga  
Williams Richard   Minnie miner 20 Commonwealth loc.  
Williams Richard J Mary carpenter 320 E Nelson  
Williams Wm   Elizabeth capt mine 22 Chicagon loc.  
Williams Wm J Nellie carpenter 308 E Nelosn  
Williamson Wm   Hilma carpenter New Caspian  
Winczik Jos   Mary miner Stambaugh  
Windsor Calvin   Pearl Seger & Windsor I R Township  
Windsor Frank     laborer 305 Cayuga  
Windsor J C Emily blacksmith 629 W Genesee  
Windsor Myrtle     student 305 Cayuga  
Windsor Pearl     teacher 305 Cayuga  
Windsor Wm H Martha   305 Cayuga  
Woempner Fred   Hansine real estate 417 N 4th.  
Woempner Wilhelmina   Carl widow 408 W Adams  
Wojenski Jos   Hattie miner Stambaugh  
Wojtunik John   Maggie fireman 525 N 6th.  
Wojtyna John   Kate miner Stambaugh  
Wolgar Fred H Laura janitor 3 Baltic loc.  
Wolkowitch Stanley   Sophie miner Bengal loc.  
Wood Ethel     teacher 516 W Adams  
Wood Mrs. Jennie     cook 120 W Genesee  
Woods John     shoemaker 105 W Maple  
Woods John   Christine mason New Caspian  
Woodworth Geo L Bessie gen mgr Munro Mining Co. 509 W Adams  
Wordman Victor J Hulda miner 313 First av.  
Wright Leonard J Lida clerk 301 W Adams  
Wright Lillian E Eugene widow 301 W Adams  
Wukowicz Peter   Ellen miner New Caspian  
Wunder Chas E   auto repairing 12 W Genesee  
Wunder Gottlieb   Emma real estate 12 W Genesee  
Wunds Geo   Mary laborer New Caspian  
Wurzer Jacob   Agnes laborer Stambaugh  
Wutala John   Mary miner Stambaugh  
Wyosnick Andrew   Katherine teamster 216 W Adams  
Wyosnick John     d driller 216 W Adams  
Wyosnick Jos     student 216 W Adams  
Wyosnick Peter     d driller 216 W Adams  

 

Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 260 of 373)