Iron River City

Transcribed from Directory of The Cities of Iron River, Crystal Falls, Stambaugh, and Iron County 1913
Published by Douglas Anderson, No. Crandon Wisconsin
 
 
Surname Given
Name
Middle Spouse Occupation Residence Business
Saari Jack   Hilda miner 311 E Maple  
Saarinen Geo   Hetla carpenter Sturgeon add. Stambaugh  
Savora Lina       410 E Genesee  
Sailor Herman   Katherine capt Sailor mine 412 N 7th.  
Sailor Mine       op by Trevers Mining Co.   N 7th.
Saliminen Nestor   Eda carpenter New Caspian  
Salmi & Co.       groceries and meats   Stambaugh
Salmi Chas     Salmi & Co. Sturgeon add. Stambaugh  
Salmo Jos   Domenica fireman 36 Baltic loc.  
Salvator Guy   Kate mine foreman New Caspian  
Sambon Alex   Lena fireman James loc.  
Sampson Frances     teacher 509 W Adams  
Sanders A E   cigar maker 217 W Adams  
Sanitary Laundry       Geo L Johnson agt Stambaugh  
Sarber J E Lillian cigar manufacturer 412 Carnegie av. 321 W Adams
Sarber John J Lida dryman 321 W Adams  
Sartoralle Albrando   Carolina miner Gaastra  
Sartoralle Liseo     merchant Gaastra  
Savicky Peter   Mary pumpman Stambaugh  
Savord John     carpenter 425 N 5th.  
Saxon John   Anna machinist 5 Commonwealth loc. No. 4  
Scanlon Emmet     chemist 8 W Adams  
Scanlon James   Katherine d driller 8 W Adams  
Scanlon Stasia       8 W Adams  
Schiebler Harold     mining engineer 524 W Genesee  
Schiebler Wm     mining interest 417 Cayuga  
Schlapik Dr. A     physician 411 N 4th. 121 W Genesee
Schleitweiler Herbert   Anna laborer 6 Commonwealth loc. No. 4  
Schleitweiler Jos   Amanda miner 34 Baltic loc.  
Schleitweiler Oscar   Ellen bookkeeper Stambaugh  
Scholkopf Claude     clerk 411 N 4th.  
Schook Wm, Jr.     bartender 225 W Genesee  
Schook Wm J Mary saloon 225 W Genesee 225 W Genesee
Schoquette John   Hattie laborer Stambaugh  
Schultz Harry   Mildred bartender 413 Church  
Scott Arthur   Elizabeth asst supt Verona Mining Co. 14 Baltic loc.  
Scott Edward     lawyer 320 W Maple 320 W Maple
Scott Harold     laborer 116 W Elm  
Scott Katherine     teacher 529 W Adams  
Serbinski Henry   Katherine miner Stambaugh  
Serbinski John   Vicky miner Stambaugh  
Scuffham Kyme   Alice shift boss Gaastra  
Seelaa Sam   Lina miner Sturgeon add. Stambaugh  
Segelstrom P W Lura clerk 4 caspian loc.  
Seger & Windsor       barbershop   220 W Genesee
Seger Frank   Esther Seger & Windsor 205 2nd av.  
Segersven Chas   Ida miner 817 W Oak  
Seguin Geo     saloon 121 W Maple 128 W Genesee
Selden Anna     student S Carnegie av.  
Selden Kathryn     student S Carnegie av.  
Selden Wm       S Carnegie av.  
Selden Wm H Anna mining interest S Carnegie av.  
Selin Jos   Celia hdwe & furniture 101 W Elm 121 W Genesee
Selle Jos   Katherine miner 40 Baltic loc.  
Selmo Angelo   Maria laborer 49 Caspian loc.  
Selmo John   Teresa mine foreman 45 Caspian loc.  
Sensiba Bert     bartender 101 W Genesee  
Sensiba Cy     marshall 101 W Genesee  
Sensiba Cyrus H Winifred prop Iron Inn 200 W Adams  
Sensiba Ethel     teacher 200 W Adams  
Sensiba Forest     clerk 200 W Adams  
Sensiba John W Nellie hotel Forbes loc.  
Sensiba Mae       101 W Genesee  
Sensiba Maude     student 200 W Adams  
Sensiba Thos G Mary prop Commercial House 101 W Genesee  
Sento Jos   Magdalene miner New Caspian  
Sepist Frank   Antona miner 11 Dober loc.  
Serana Anton   Kate farmer Hiawatha loc.  
Serafiny Frank   Elwa miner 12 Youngs loc.  
Sarafino Pasquale   Adele laborer 7 Caspian loc.  
Servia John   Tressa carpenter 119 Cedar  
Sgagio Antony   Ricka bartender New Caspian  
Sharlein Emma     domestic 11 W Adams  
Sharlein Fred   Effie miner 21 Tully loc.  
Sharlein Wm   Louise barn boss 9 Tully loc.  
Shay Anna   Jos widow 201 W Nelson  
Shedlecki Victor   Anna miner 324 N 7th.  
Sheehy John     loc eng 200 W Adams  
Shelgren Chas   Wilhelmina laborer Gaastra  
Shelgren Oscar   Pearl laborer Gaastra  
Sherman Herman     hostler 116 S 2nd.  
Shimion Anton   Casaria miner James loc.  
Shimion John   Mary carpenter 501 N 6th.  
Sholticz Andrew   Rose miner 204 Rogers loc.  
Shoquist Warner   Lillian carpenter 212 Rogers loc.  
Shrow Nicholas     teacher 412 Carnegie av.  
Shubert Jos   Louise miner New Caspian  
Shubert Paul   Louisa tr foreman 24 Caspian loc.  
Shubert Peter   Mary laborer 24 Caspian loc.  
Shuter Frank L   cigar store 310 Carnegie av. 209 W Genesee
Silverthorn Frank   Ida teamster 800 W Adams  
Silvestrini Frank   Zalinda laborer 1002 North  
Singler Frank W Mary Singler Real Estate 509 E Genesee  
Singler Geo   Ella insurance 405 E Genesee  
Singler Real Estate Co.       real estate & autos   119 N 2nd.
Sironan Jacob   Selma miner 52 Caspian loc.  
Sivanen Henry   Kate laborer 705 N 5th.  
Sivola John   Ida laborer 809 N First  
Sjoberg Oscar   Matilda miner Davidson loc.  
Skewes Leonard   Edna pumpman 54 Tully loc.  
Slapp Albert     mechanic 404 E Genesee  
Slapp Dudley     del clerk 400 E Genesee  
Slapp John       400 E Genesee  
Sleeman Frank   Kate shift foreman Forbes loc.  
Sleeman Harry   Mary capt mine Forbes loc.  
Sleeman John   Edith shift boss Forbes loc.  
Slevoski Michael   Carmela   808 N First  
Slusar Andrew   Rose miner Zimmerman loc.  
Smart Bert     laborer 212 Carnegie av.  
Smart Frank   Emma village clerk 212 Carnegie av.  
Smith Adam   Aga miner 8 Commonwealth loc.  
Smith Albert   Veronica laborer 105 W Nelson  
Smith & Anderson       (James W Smith, David E Anderson), architects   Stambaugh
Smith Anthony   Mary mechanic 100 W Maple  
Smith Chas   Anna miner 28 Chicagon loc.  
Smith Frank   Minnie teamster Stambaugh  
Smith Frank J Marian supt Brule Mining Co. S Carnegie av.  
Smith G C Carrie supt I R L & P Co. 408 Church  
Smith John   Ella miner 34 Baltic loc.  
Smith Michael   Mary fireman Stambaugh  
Smith Minnie     domestic 228 W Adams  
Smith Wm C Charlotte   Stambaugh  
Smitham W J Minnie miner Tully loc.  
Snowden Frank   Mary blacksmith S Carnegie av.  
Soderberg Alpheld     stenographer 416 N 7th.  
Soderberg Carl     del clerk 416 N 7th.  
Soderberg John   Alfreda mine foreman 413 Church  
Soderquist Albin     prop Auto Sales & Tire Co. Stambaugh  
Soderquist Gust   Lydia mason Stambaugh  
Soderquist Olaf   Hannah farmer Sturgeon add. Stambaugh  
Soga, John & Co.       conf and soft drinks New Caspian  
Soga John   Domenica John Soga & Co. New Caspian  
Solander August   Clara carpenter 908 N 2nd.  
Solander John     carpenter 908 N 2nd.  
Solberg Robert   Lillian asst Supt Water Works 20 W Maple  
Solberg Sebert   Julia supt Water Works 20 W Maple  
Sopher H J Jessie sec Co. Y M C A 28 W Adams 108 W Genesee
Sova Leonard     teamster 410 E Genesee  
Spring Valley Iron Co.       O P Doty supt, op Zimmerman Mine   Zimmerman loc.
Stack James     porter 101 W Genesee  
St. Agnes Catholic Church       Rev. James Lenhart pastor   321 N 4th.
Stahowicz John   Aga miner 32 Caspian loc.  
Stambaugh Lbr & Fuel Co.       Richard Anderson mgr   S end Stambaugh
Stambaugh Hardware       Peter Dandoneau prop   Stambaugh
Stambaugh Hospital       Drs. Wm McBurney and W S Stevens props   Stambaugh
Stambaugh Hotel       C M Leroy prop   Stambaugh
Stanaway John   Amelia laborer 14 Tully loc.  
Stanaway Richard   Laura miner 2 Tully loc.  
Stanaway Roy   Bertha craner 321 W Nelson  
Stapovitch Stanley   Frances farmer 500 N 6th.  
Stascuk Louis     miner 710 Cayuga  
Stats Geo   Leonora miner 317 E Maple  
St Aubin Amos       405 2nd av.  
St Clair Geo H   D Drill contractor 300 W Adams  
Staneceski Michael   Elizabeth miner 11 Commonwealth loc. No. 4  
Stenglein Rev. John     pastor St Mary's Catholic Church Gaastra  
Stenglein Margaret     nousekeeper 401 N 4th.  
Stephanowicz Thos   Josephine miner Dober loc.  
Stephens Chas H Ida miner 21 Commonwealth loc. No. 4  
Stephens James   Jennie engineer 324 Hemlock  
Sterni Vittorio   Anna laborer 31 Baltic loc.  
Stevens Dr. W S Ethlyn physician, prop Stambaugh Hospital 108 Genesee 108 Genesee
Steward Wm   Anna carpenter Forbes loc.  
Stiles W B Anna bookkeeper Caspian loc.  
Stirdevant Rueben   Mary laborer Gaastra  
St. John Edward     hotel clerk 516 W Adams  
St Louis Prosper     street cleaner 421 N 6th.  
Stolberg Chas   Ellen teamster Stambaugh  
Stolt John   Emily miner 18 Commonwealth loc. No. 4  
Stomek Frank     saloon New Caspian  
Stone Frank   Edith blacksmith 19 W Nelson  
Storgard Uuna   Mary pipeman 300 E Nelson  
Strand Chas   Mary pumpman Stambaugh  
Strandin Adolph   Anna agt Atl & Pac Tea Co. Stambaugh  
Stravinski Jos   Anna miner 221 2nd av.  
Strom Alfred   Sophie blacksmith 29 Caspian loc.  
Stromberg Chas   Sophie laborer 508 Lay  
Stromberg Mary     domestic Stambaugh  
Strong Thos   Elizabeth lander 8 Baltic loc.  
Strutt Chas   Mary miner 301 Carnegie av.  
Strutz Wm   Ruth miner 305 E Maple  
Sturman Jos     dry cleaner 317 W Nelson  
Sturman Wilhelmina   John widow 317 W Nelson  
Subatt Pasquale   Mary miner 12 Dober loc.  
Sucal Peter   Rose fireman New Caspian  
Sullivan Michael       101 W Adams  
Sullivan Wm       101 W Adams  
Sundquist Gust   Emma miner Stambaugh  
Sundquist Nestor   Hannah miner 30 Tully loc.  
Sunn Chas E Jennie carpenter 121 W Nelson  
Sunn Harry   Cenia highway com I R tp 213 W Nelson  
Swallow-Hopkins Geo     N Holland rep, mining 609 W Genesee  
Swan Geo   Mildred del clerk 621 W Adams  
Swanberg Chas   Mary janitor Gaastra  
Swanberg Julius   Josephine painter Gaastra  
Swanson Alex   Hilda miner Stambaugh  
Swanson August   Ida d driller Stambaugh  
Swanson Chas       17 W Maple  
Swanson Chas O Myrtle sec foreman 316 Hemlock  
Swanson John   Anna carpenter 408 E Nelson  
Swanson John   Emma Consolidated Merc Co. Stambaugh  
Swanson John   Selma saloon Stambaugh  
Swanson S A   laborer 408 E Nelson  
Swartz Sam     d goods and gents' furn New Caspian  
Sweet Katherine     student 113 S 6th.  
Sweet W A Ethel drayman 113 S 6th.  
Swenski Jos   Anna miner 317 N 7th.  
Swenski Julius   Carmelia laborer 413 N 5th.  
Swiderski Chas   May teamster 616 W Genesee  
Swiderski Frank   Mary miner 19 W Nelson  
Swiderski John   Veronica miner 313 N 8th.  
Swift James S Rose saloon 405 Cayuga 204 W Genesee
Swift Leonard     student 405 Cayuga  
Swift Nicholas       405 Cayuga  
Sycuski Adam   Veronica laborer 12 W Nelson  
Syrstad Even   Anna laborer 402 First av.  

 

Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 256 of 373)