Iron River City

Transcribed from Directory of The Cities of Iron River, Crystal Falls, Stambaugh, and Iron County 1913
Published by Douglas Anderson, No. Crandon Wisconsin
 
Surname Given Name Middle Spouse Occupation Residence Business
Maas Fred     Davis & Maas 321 W Maple  
MacFarland Chas   Maude village marshall 421 N 4th.  
MacGregor Andrew H Mae mechanical engineer 13 Youngs loc.  
Mack Anton   Helena miner 3 Hiawatha loc.  
MacKinnon Alex     mining & real estate 128 Cayuga  
MacKinnon Belle   Donald widow 608 W Adams  
MacKinnon Donald, Jr. C   student 608 W Adams  
MacKinnon Isabelle       608 W Adams  
MacKinnon Mary       128 Cayuga  
MacKinnon Sarah     student 608 W Adams  
MacKinnon Samuel J   student 608 W Adams  
MacPherson A D Melissa McPherson Expl Co. 21 W Elm  
MacPherson Exploration Co.       A D Macpherson mgr   228 W Genesee
Maddock Fred   Sigma rep Pluto Powder Co. 614 W Genesee  
Madsen Chas   Antonia miner Palatka  
Madsen Eric   Hedda blacksmith Stambaugh  
Madsen Theodore   Ellen laborer 11 Caspian loc.  
Madsen Victor   Embe tr 60 Tully loc.  
Magnet Hjalmer   Otelia farmer I R Township  
Magoffin Belle     rep C M Hill Lbr Co. 201 W Genesee  
Mahon Clarence     mgr Michigan State Tel. Co. 217 Cayuga  
Mahon Raymond     surveyor 217 Cayuga  
Mahon Timothy     agt Amer Exp. Co. 217 Cayuga  
Mahoney Michael   Marie saloon Forbes loc.  
Maiewski Adam   Emily miner Dober loc.  
Maiewski Frank   Mary miner Dober loc.  
Maki Eric   Amanda laborer 315 E Maple  
Maki Frank   Matilda laborer 205 Spruce  
Maki Frank   Lydia laborer New Caspian  
Maki Herman   Amalia milk dealer Palatka  
Maki Jack   Vaina miner 301 E Maple  
Maki John   Mary laborer New Caspian  
Maki Mrs. John       Stambaugh  
Maki John L Hilma miner 321 Hemlock  
Maki John P Hilma miner 305 E Nelson  
Maki Matt   Emily laborer Stambaugh  
Maki Simon   Amanda laborer 319 Cedar  
Maki Victor   Lempe miner 31 Caspian loc.  
Mala Andrew   Anna miner 5 Commonwealth loc.  
Malenfant David   Ida carpenter Commonwealth loc.  
Malinowski Jos   Bessie shift boss 501 Church  
Malinowski Jos F Frances shift boss 317 N 8th.  
Malmquist Ivar   Daisy saloon Stambaugh  
Malmquist Peter   Louise teamster Palatka  
Malmstrom Axel   Hilda miner 59 Tully loc.  
Malmstrom Simon C Teckla switchman Stambaugh  
Mandlay James   Emma laborer Stambaugh  
Mandolino Sabatino   Mary miner Gaastra  
Manning Chas   Edna miner Stambaugh  
Manning John   Minnie miner Stambaugh  
Manser David   Frances loc eng 309 Carnegie av.  
Manson Nels   Hilma carpenter Stambaugh  
Manson Olaf   Anna carpenter 100 W Nelson  
Mapleton House       Gust Lindholm prop   13 Rogers loc.
Marana Albin   Mary miner 18 Caspian loc.  
Marana Genoafa   John widow New Caspian  
Marcell Chas     laborer 601 N 6th.  
Marcell Fred   Eliza laborer 708 Cayuga  
Marcell Jos   Angeline laborer 601 N 6th.  
Marcell Jos   Agnes laborer 9 W Nelson  
Marcell Monequa   Thos widow 816 Cayuga  
Marcell Thos     tr 816 Cayuga  
Marchetti Carmen   Maria miner 34 Chicagon loc.  
Marchetti Frank   Theresa miner Allen's add.  
Marko Felix     miner New Caspian  
Markkola Gust   Sani miner Palatka  
Marko John   Lucy miner 10 Commonwealth loc.  
Markovich Frank   Sophie miner 48 Caspian loc.  
Markowski Gust   Frances livery stable New Caspian  
Markowski Jos   Kate laborer Gaastra  
Marolf & Oberg       dry goods and gents furn   301 W Genesee
Marlof Wm   Anna Marlof & Oberg 304 Carnegie av.  
Marotska Paul   Victoria miner 13 Commonwealth loc. No. 4  
Marshall John T Mary capt Rogers mine 217 Rogers loc.  
Martell Jos   Dolly prop Cozy Restaurant 105 S 3rd. 105 S 3rd.
Martell Thos   Edwardzena log cont 128 W Genesee  
Martin Ben   Louisa mine capt 500 Cayuga  
Martinelli Battista   Arena teamster New Caspian  
Martinelli Bortolo   Serafina miner 9 Caspian loc.  
Martini Edward   Mary miner 28 Dober loc.  
Martyn Geo   Frances teamster 27 Baltic loc.  
Mascotte Geo   Mary saloon New Caspian  
Mason Harry   Flossie civil engineer 1016 Franklin  
Massooco Florindo   Fortunata miner New Caspian  
Masti John   Maggie miner 29 Baltic loc.  
Mathes W H Josephine meat cutter 308 W Nelson  
Matice Kore   Nina mason 720 N 8th.  
Matioli Santo   Nunziata miner Gaastra  
Matthews Richard   Anna miner 7 Tully loc.  
Matthews Wm   Amelia miner 48 Tully loc.  
Mattson Albert   Anna laborer 620 W Cayuga  
Mattson Andrew   Bertha farmer 316 W Nelson  
Mattson Esther     student 416 W Genesee  
Mattson John   Amanda miner Commonwealth loc. No. 4  
Mattson Olaf   Bertha d driller 504 N 5th.  
Mattson Renus     teamster 316 W Nelson  
May Wm   Elinore laborer 713 N 5th.  
Mayr Robert   Anna agt Schoenhofen Brg Co. 521 N 7th. 521 N 7th.
Mayetich John   Antonia laborer 26 Caspian loc.  
Mayoski Chas   Mary   405 N 8th.  
Meagher Geo   Clarice laborer 309 W Maple  
Melchiori Chas   Josie barbershop Stambaugh  
Melchiori Christopher   Frances laborer Stambaugh  
Melchiori John     jeweler New Caspian  
Melchiori Louis   Mary laborer New Caspian  
Melin Inez     box office clerk 409 2nd av.  
Melstrom Emma   Carl widow, boardinghouse 4 W Adams  
Melstrom Hilma       4 W Adams  
Melstrom Hjalmer   Anna machinist 705 W Genesee  
Menard Firman     mason 404 E Genesee  
Merchant Virginia   Jos widow 414 N 5th.  
Mercy Hospital       Dr. E M Libby prop   127 W Adams
Mestee Jack   Helen laborer 15 Caspian loc.  
Mestelle Anna   Blondine widow 315 Cayuga  
Mestelle Paul   Ella agt Amer Exp Co. 717 N 5th. Stambaugh
Metcalf Myrtle     teacher 516 W Adams  
Metnors Peter   Rose laborer 20 Chicagon loc.  
Metros John   Josie fireman Stambaugh  
Meyers Elizabeth   John widow 712 W Adams  
Meyers Lona     stenographer 712 W Adams  
Meyers Rose     teacher 712 W Adams  
Michaels Essie     milliner 528 Cayuga  
Michaels Jos   Clara brewery agt 329 Cayuga  
Michaels Peter     laborer 416 Cayuga  
Michaels Peter   Ellen laborer 528 Cayuga  
Michaelson Melvin   Elvira engineer 17 Baltic loc.  
Michal Chas   Mary miner 2 Hiawatha loc.  
Michigan State Telephone Co.     Clarence Mahon mgr     228 W Genesee  
Michlin Michael   Mary laborer 801 W Genesee  
Midtlyng Hilma   John widow Stambaugh  
Mietinen David   Ida miner Stambaugh  
Migassi Jos   Pia bartender New Caspian  
Mickicki Carl   Kate miner Gaastra  
Milanowski Adolph   Alexandria fireman 417 Church  
Milewski Jos   Christina miner 417 First av.  
Miller F C Ida prop Iron River Electric Co. 109 W Maple  
Miller Fred E Anna laborer 709 Cayuga  
Miller E S Hattie carpenter 310 Carnegie av.  
Miller Simon   Minnie saloon 8 W Genesee  
Millisnoor Herman   Hulda miner 3 Youngs loc.  
Minckler Evelyn     student 114 N 3rd.  
Minckler Irene     student 114 N 3rd.  
Minckler Paul N Ella real estate 114 N 3rd.  
Mineral Mining Co.       John A Monroe supt.   James loc.
Miners State Bank       G L Woodworth pres   308 W Genesee
Minkus Hyman     clerk 101 W Elm  
Minneapolis Buffet       W D Hill prop   300 W Genesee
Minnucci Melchiade   Annunziata miner 709 N 8th.  
Miron Arthur   Caroline miner Gaastra  
Miron John   Adeline cont carpenter 405 2nd av.  
Miron P   Lydia cont carpenter 219 Carnegie av.  
Mitchell Benjamin   Eva mine capt 1 Hiawatha loc.  
Mitchell Edward J Phyllis salesman 720 W Adams  
Mitchell Fred D Elizabeth shiftboss Stambaugh  
Mitchell Fred     laborer 304 W Maple  
Mitchell Mrs. Kate       304 W Maple  
Mitchell Ralph     laborer 304 W Maple  
Mitchell Samuel     painter 101 W Genesee  
Mitchell T Fred Matilda real estate Stambaugh  
Mitchell Thos     laborer 304 W Maple  
Moberg A W Lyda d d foreman 425 N 5th.  
Mohr Nell     teacher 516 W Adams  
Mojer Alfred   Anna laborer Gaastra  
Molle Alphonse   Martha fireman Stambaugh  
Monahan Anna     domestic 16 W Nelson  
Monahan Daniel     laborer 16 W Nelson  
Monahan John     laborer 16 W Nelson  
Monahan Mary   Matt widow 16 W Nelson  
Monahan Michael     laborer 16 W Nelson  
Monroe John A Sarah supt Mineral Mining Co. James loc.  
Montpas Emil   Clara carpenter Stambaugh  
Moore Geo   Mary laborer Stambaugh  
Moore Horace   Minnie laborer Stambaugh  
Moore June E   supt Mercy Hospital 127 W Adams  
Moore Silas   Elizabeth police Dober loc.  
Moore W J   real estate 201 W Genesee  
Moore Wm     pipeman 313 N 7th.  
Moran Earl     student 411 N 4th.  
Moran Mrs. E       411 N 4th.  
Moratti Louis   Rose clerk Stambaugh  
Morelli Jos   Speranna laborer 27 Caspian loc.  
Morgan Anna   Wm widow 914 North  
Morgan Harvey     student 914 North  
Morgan John   Martha miner 901 N 3rd.  
Morgan Richard   Adeline laborer 33 Tully loc.  
Morningstar John   Hannah postmaster Stambaugh  
Morovich Jos   Mary miner 71 Rogers loc.  
Morrison F A Clara sec Morrison Merc Co. 300 Cayuga  
Morrison Josephine       300 Cayuga  
Morrison Mack   Mary surface boss Gaastra  
Morrison Margaret   John widow 504 Cayuga  
Morrison Mercantile Co.       (F A Morrison sec & treas) groceries 113 W Genesee  
Mortenson Carl     blacksmith Stambaugh  
Moss Fred     hostler 424 W Genesee  
Moss Wm   Bertha livery stable 524 W Genesee 424 W Genesee
Mottes Matt   Antoinette saloon & conf store Dober loc.  
Moutrie Wm   Louise master mechanic Forbes loc.  
Muleski Antonio     miner 317 N 7th.  
Muleski Jos   Mary laborer 328 N 7th.  
Muleski Walter   Catherine miner 413 N 8th.  
Munaretto Frank     Iron River Shoe shop 224 W Adams  
Munro Iron Mine Co.       G L Woodworth gen mgr   128 W Adams
Murimaki Jack   Matilda shoemaker 311 E Maple  
Murphy James B   electrician 101 W Genesee  
Murphy Louis     reporter 108 W Genesee  
Murray Frank   Mary carpenter 2 Baltic loc.  
Myers Anthony   Barbara surface foreman James loc.  
Mylander Gordon   Elsie gen mchdse 428 1st av. 428 1st av.
Mylander Mrs. Hilma       428 1st av.  
Mylander Lars       428 1st av.  
Mylchrest Percy     pumpman 19 Baltic loc.  

 

Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 249 of 373)